Jaká jsou aktuální omezení kvůli koronaviru?

Česká pošta má zde aktualizovaný seznam zemí, kterých se aktuálně omezení týkají. Jsou to země, do kterých dočasně pozastavili příjem zásilek, tedy i pohlednic. Platí i to, že z těchto zemí je zastaven příjem zásilek, jednoduše řečeno – neprobíhá žádná výměna zásilek. Pokud u země v závorce je „jen balíky“, tak se pohledy (a jiné listovní zásilky) poslat dají.

Doporučujeme proto se zasíláním pohledů do těchto zemí počkat, dokud daná destinace nezmizí ze seznamu.

Zároveň platí, že není možné si vylosovat adresy ze zemí, které jsou zakázané. Informace na stránkách Postcrossingu.com zde.

Co znamená Prioritní?

Jestliže si zaplatíte prioritní poštovné a nalepíte nálepku, tak bude zásilka odbavována ve skladu přednostně. Často se stává, že je v náklaďáku volné místo i pro zásilky neprioritní a jsou tudíž odesílány spolu s prioritními.

Kolik stojí poslání pohledu do zahraničí?

Česko Evropa Mimo Evropu
Ekonomicky Prioritně Prioritně Prioritně
27 Kč (B známka) 34 Kč (A známka) 44 Kč (E známka 50 Kč (Z známka)

Zdroj: Česká pošta, platné do 50 g

České poštovní známky můžete zakoupit i na e-shopu Papírový tapír.cz.

Jestliže posíláte pohled do Evropy, tak musíte do pravého horního rohu pohledu/obálky nalepit známky v hodnotě 39 Kč nebo písmenkovou známku E. Tato zásilka putuje automaticky prioritně.

Pakliže pohled putuje mimo Evropu, musíte nalepit známku o hodnotě 45 Kč – nebo písmenkovou známku Z. Jaké jsou Evropské země, dle České pošty?

Albánie, Andorra, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Dánsko (kromě Grónska), Estonsko, Finsko, Francie, Gibraltar, Chorvatsko, Irsko (kromě Severního Irska), Island, Itálie, Kosovo, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Moldavsko, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko (včetně Azor a Madeiry),Rakousko, Rumunsko, Rusko (včetně asijské části), Řecko, S. Marino, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko (včetně enkláv Ceuta a Melilla a ostrovů Baleár, Chafarinas a Kanárských), Švédsko, Švýcarsko, Turecko (včetně asijské části), Ukrajina, Vatikán, Velká Británie a Severní Irsko

V případě zasílání pohledu po ČR máte také 2 možnosti – buď pohled poslat „pomalou poštou“, ekonomicky – 19 Kč nebo B známka. Pokud chcete poslat pohled „rychlou poštou“, prioritně, pak nalepte známky v hodnotě 26 Kč (nebo A známku) a pod známku napište „D+1“.