Poštovní kuriozity #1 – Děti doručované poštou

Začátek 20. století přinesl mimo jiné i rozvoj poštovních služeb – 1. 1. 1913 začala americká pošta oficiálně doručovat i balíčky a velké zásilky a tím změnila život amerických domácností ve městech a hlavně na venkově. Prosperovaly samozřejmě více i společnosti, které zaznamenaly větší poptávku po svých výrobcích. Tato inovace však přinesla i nezamýšlené důsledky – někteří rodiče totiž začali své děti posílat poštou.

„Když se to stalo, hned o tom psaly noviny, pravděpodobně proto, že to bylo tak roztomilé,“ sdělila Jenny Lynchová – historička poštovních služeb Spojených států amerických.

Jen pár týdnů poté, co započalo doručování balíčků, rodiče z Ohia jménem Jesse a Mathilda Beagle „poslali“ svého osmiměsíčního syna Jamese jeho babičce, která žila pár kilometrů od nich – v Batavii. Podle historičky Lynchové, James jen o chlup nepřekročil 11 librový hmotnostní limit pro balíčky a „poštovné“ stálo jeho rodiče jen 15 centů (ačkoli ho i pojistili za 50 dolarů). O události brzy psali noviny a v příštích několika letech se sem tam objevil podobný případ.

19. února 1914 započal slavný příběh, ve kterém byla čtyřletá dívka jménem Charlotte May Pierstorff „zaslána“ vlakem ze svého domu v Grangeville ve státě Idaho do domu svých prarodičů asi 73 mil daleko. Její cesta se stala tak legendární, že byla dokonce zachycena v dětské knize Mailing May.

„Poštovné bylo levnější než lístek na vlak,“ poznamenala k této události historička Lynchová.

Naštěstí se ukázalo, že na cestě malou Charlotte doprovázel její strýc, který pracoval jako úředník pro železniční poštovní službu. Je pravděpodobné, že jeho postavení přesvědčilo místní úředníky, aby poslali malou holčičku spolu s poštou.

Celý příběh May není podle Lynchové úplně přesný. „Dle předpisů v té době byla jediná zvířata, která bylo možné zaslat poštou, včely a brouci. V záznamu o přepravě May se píše, že byla poslána pod hmotnostním limitem pro kuřata, ale ta byla ve skutečnosti povolena až od roku 1918.“

V průběhu let se dařilo i jiným rodičům příležitostně poslat své děti poštou, a to především díky venkovským dělníkům, kteří to až tak neřešili. Nakonec, 14. června 1920, několik novin včetně Washington Post, New York Times a Los Angeles Times, vydalo článek o oficiálním prohlášení poštovních úředníků, že děti již nemohou být posílány poštou.

Přestože se na přepravu dětí může nahlížet jako na neschopnost nebo nedbalost ze strany poštovních dopravců, Lynchová to vidí spíše jako příklad toho do jaké míry se venkovské komunity spoléhaly na místní poštovní úředníky a s jakou důvěrou se na ně obracely.

„Poštovní doručovatelé byli důvěryhodní služebníci, a existuje pro to i spousta důkazů. Vypovídají o tom příběhy venkovských dopravců, kteří přepravovali děti a starali se o ty nemocné. Dokonce i teď zachraňují životy, protože jsou někdy jedinými osobami, které každý den navštěvují vzdálenou domácnost. “

Zdroj: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/brief-history-children-sent-through-mail-180959372/

Pohlednicové zajímavosti #1

Fanoušci postcrossingu s námi nyní možná budou souhlasit – každý z nás občas tápe, čím ještě zaplnit místo na pohlednici, nebo si adresát přeje, abyste mu napsali nějakou zajímavost. Proto jsme se rozhodli, že občas přidáme na náš blog pár zajímavostí k pohledům/známkám, které můžete zakoupit přímo v tomto e-shopu. 🙂

https://www.pohlednice-tap.cz/zbozi/pohlednice-citrony/

V 18. století byl vyčíslen život jednoho námořníka v Británii na 50 citrónů, protože toto množství mu dokáže zachovat zdraví či dokonce zachránit život.

In the 18th century, the life of one sailor in Britain was estimated at 50 lemons, because this amount can keep him healthy or even save his life.


https://www.pohlednice-tap.cz/zbozi/pohlednice-nase-cesko-zeme-plna-kras/

Hrady a zámky navštívilo v červenci 2020 přes milion lidí – to je nejvíce za tři roky. Zajímavostí také je, že v červencové návštěvnosti po mnoha letech předstihla zámek v Českém Krumlově (64 000 návštěvníků) Hluboká nad Vltavou (67 900 návštěvníků).

Castles and chateaux were visited by over a million people in July 2020 – it is the largest number of visitors in three years. It is also interesting that in July, after many years, the Hluboká nad Vltavou (67,900 visitors) surpassed the chateau in Český Krumlov (64,000 visitors).


https://www.pohlednice-tap.cz/zbozi/postovni-znamka-umelecka-dila-na-znamkach–max-svabinsky–2013/

Na portrétu je vyobrazena první manželka Maxe Švabinského – Ela Švabinská. Jedná se o olejomalbu, kterou Švabinský namaloval v Kozlově jako první velký obraz.

The portrait depicts Max Švabinský’s first wife – Ela Švabinská. This is an oil painting that Švabinský painted in Kozlov as the first large painting.


Doufáme, že se vám zajímavosti líbily a těšíte se na další! ????

Pozor na ženy aneb Pohlednice před MDŽ

Klasické pohlednice k oslavě MDŽ zná asi většina z nás a pokud máte nostalgickou náladu, můžete je stále zakoupit – např. na Fler.cz. 🙂

RETRO blahopřání k MDŽ

(Pokračování textu…)

Novinky v pohlednicovém světě – únor 2020

Přinášíme po dlouhé době oživení na českém Postcrossing blogu. Tentokrát se podíváme na to, co se za poslední měsíc událo ve světě pohlednic. 🙂 (Pokračování textu…)

29. února – pro muže pohroma? :)

Letošní rok je výjimečný nejenom svou kombinací číslovek – 2020, ale také tím, že je přestupný. 🙂 Pojďte se s námi podívat, jaké pohlednice se po světě 29.2. kdysi posílaly.

Ilustrace na historických pohlednicích (některé velmi vtipně 🙂 ) zachycují zajímavou tradici, která je nejvíce spojována s Irskem – 29. února si totiž ženy můžou prohodit role s muži a požádat je o ruku, jelikož to prý přináší štěstí.

„Opatrně, Claro, ať ti tenhle super úlovek neuteče.“

Po rozkliknutí: https://cz.pinterest.com/lorrainelehman1/antique-leap-year-postcards/ najdete přehled dalších vtipných kousků. Který byste poslali vy? ????