Jak vytvořit mapu chybějících zemí
V tomto prvním návodu vám ukážu, jak s pomocí webové aplikace vytvořit mapu zemí, odkud jste obdrželi pohlednice. Tato mapa se používá nejvíce tehdy, když hledáte swap se zeměmi, ze kterých vám chybí pohlednice. Výsledná mapa bude vypadat asi takto:
Více o swapu u na našem webu: http://postcrossing.cz/index.php?str=swap
Způsobů, jak vytvořit takovou mapu je víc. My to provedeme tak, že pomocí webové aplikace http://www.ammap.com/visited_countries/ vytvoříme mapu, kterou následně pomocí Malování upravíme do žádoucí podoby. Vedle této aplikace existují i jiné, např. http://www.traveltip.org/countries_visited.php, takže si můžete vybrat, která vám víc vyhovuje, postup je vždy víceméně stejný.
Je to jednoduché, vše se odehrává na stránce http://www.ammap.com/visited_countries/. Začneme tím, že si naklikáme země, ze kterých jsme obdrželi pohlednici. Jde to dvojím způsobem – buď můžete klikat na jednotlivé státy na mapě anebo si vybírat ze seznamu pod mapou. Státy jsou uvedeny v anglickém jazyce, jejich překlad můžete zjistit třeba zde: http://wiki.l10n.cz/Slovn%C3%ADk_s_n%C3%A1zvy_st%C3%A1t%C5%AF.
Po navolení států můžete přejít k úpravě vzhledu mapy v Set map parameters. Můžete si postupně upravit mj. šířku a výšku mapy, barvu vody, navštívených a nenavštívených zemí, barvu hranic či zoomovací funkci, kterou doporučuji na konci úprav vypnout. Abyste promítli změnu vzhledu do vaší mapy, klikněte na tlačítko Create map.
Tímto je splněn první krok. Tím druhým chceme z této mapy dostat obrázek, který můžeme nahrát na internet. Toto lze provést také více způsoby, my použijeme jednoduše Malování. Můžete se podívat také na nějaký snímač obrazovky, či to stejné provést v jiném grafickém editoru.
Zpátky k Malování – v internetovém prohlížeči si stránku s vytvořenou mapou posuňte tak, aby šla vidět hezky celá a stiskněte na klávesnici tlačítko Print Screen. Tímto se obraz celé stránky přenese do schránky. Otevřete Malování a tady obraz pomocí kombinace na klávesnici Ctrl+V vložte. Celý obraz bude vypadat asi takhle:
Nyní si zvolíme v horním panelu Malování nástroj Vybrat a označíme pouze mapu, u mne to vypadá následovně:
Po žádoucím výběru klikneme na tlačítko Oříznout, které se nachází hned vedle tlačítka Vybrat, které jsme také používali. Nyní jsme s tvorbou mapy u konce, stačí vyladit ještě pár detailů, jako třeba celou mapu posunout kvůli přemíře šedé barvy po bocích, není to však nutné a vše závisí jenom na nás.
Po dokončení úprav mapu uložíme v libovolném formátu a můžeme s ní nakládat dle naší libosti. Takhle pak může vypadat použití mapy v praxi.
Bohužel jsem nenašel rychlejší cestu k její editaci než tvorba nové, kdybyste věděli o něčem jiném, napište.
Snad se vám dnešní návod líbil, pro příště mám nachystán článek o udržování přehledu ve swapech pomocí tabulkového editoru (MS Excel).
Další články:
- Nenalezeny podobné příspěvky
Super článek, přesně takovéhle mám ráda. Informativní a přinášející něco nového. Já jsem si teď začala vést svoji mapu na GoogleMaps s místy, kam jsem posílala a odkud mi přišlo. Zatím trochu bojuji s funkcemi, ale taky to vypadá moc pěkně.
Jsem rád, že se líbí 🙂 Nápad s GM zní zajímavě, ukážeš obrázek?
Pěkné, ale jako student geografie bych to mapou nenazýval.
Proč?
Mapa by měla mít z geografického hlediska číselné a grafické měřítko, směrovku, legendu, nadpis a podnadpis, tiráž, na to jsou geografové hákliví. To jen tak pro upřesnění pojmu mapa, nechci být rejpavej, ale podařilo se to profesorům nacpat do hlavy, že to vadí i mně. To slovíčkaření. Jinak na tvorbu map používám kartografický program Janitor, je volně stažitelný a podkladové vrstvy se daj najít na netu. Přeji mnoho krásných pohledů z exotických zemí.
Zase jsem o něco chytřejší, upřímně děkuji 🙂 Spoustu nádherných pohledů i tobě.
Chtěl jsem se zeptat.. Není nějaká podobná stránka na mapu.. ale s tím rozdílem – že by se to dalo uložit a třeba za týden se tam ,,přihlásit,, a doklikat (označit) další země?
Kdybych o nějaké věděl, tak bych ji nezapomněl zmínit… Rád bych ale něco takového také našel.
Napadá mne jenom jedna cesta, ale je to pro někoho trošku složitější – přes doplněk do WordPressu, jak to můžeš vidět třeba u mě: http://svetobeznik.karlinho.cz/. Doplněk se jmenuje WP Visited Countries – http://wordpress.amellie.net/2012/04/first-release-of-wp-visited-countries/.
Hm, přivedl jsi mne k jednomu nápadu – že bych mohl vytvořit stránku typu mapa.postcrossing.cz, kam by se mohl každý zaregistrovat a vytvořit svou mapu a následně upravit. Co ty na to? 🙂
Edit: Můžeš mrknout ještě na http://www.wayn.com/
Tak to by byla bomba.. Určitě bych nebyl šťastný jen já.. 😀 super nápad..
Já jsem to udělala tak, že jsem si vytiskla tu mapu, bez označených států.
Teď si jenom pastelkami domalovávám z jakých států mám nové pohledy 🙂
Děkujeme za tip! 🙂
Na mapě je problém, že malé země nejsou vidět, takže se ztrácí přehled. „Na oko“ vypadá mapa krásně, ale přehled si v ní neudržíte. Po letech zkoušení všeho možného jsem pro přehled nakonec zvolil excelovou tabulku, uspořádanou podle kontinentů. Jednoduchým „zazeleněním“ patřičné země mám přehled toho, co mám a co ne a doplněním jedničky do patřičného sloupce (k zemi, kterou mám) se mi automaticky přepočítává statistika. Navíc mohu poznamenat další dělení (třeba jednotlivé státy USA, nebo jednotlivé ostrovy ostrovního státu…) Takto má přehled nejen které země mám, ale třeba i které regiony daného státu mám…
Pro vysvětlení přikládám odkaz ke stažení té excelové tabulky (s mými údaji, pokud byste měli zájem jí využít, stačí „odzelenit“ země a vymazat jedničky ze sloupce „mám…“ Jak už jsem napsal, statistiky se přepočítávají automaticky.
http://formule1forum.cz/forum/download/file.php?id=81734
Ano,
pravdou je, že je ta mapa dělána hlavně pro efekt. To však spoustě uživatelům stačí. Váš přehled se mi však opravdu líbí a vyzkouším ho.
Neměl byste zájem o napsání krátkého článku podobného tomuto, jen o vašem způsobu? 🙂
Omlouvám se, jestli to tu někde padlo a já si toho nevšiml…
zajímavou mapu můžete vytvořit i pomocí http://matadornetwork.com/travel-map