Měsíc dopisů je tu!

Únor už je tu a s ním i výzva v podobě Měsíce dopisů. Zkusíte to?

challenge

A Month of Letters (Měsíc dopisů)

V září 2011 se Mary Robinette Kowal rozhodla pro pauzu. Rozhodla se, že stráví celý měsíc offline, a požádala své přátele, aby s ní komunikovali pouze prostřednictvím dopisů. Výsledkem této osobní výzvy bylo odhalení následujícího:

Při odepisování jsem zjistila, že zpomalím a píšu jiným způsobem než obvykle v e-mailu. E-mail je celý o tom, co se děje teď. Dopisy jsou ale jiné, protože cokoliv napíšu, musí dávat osobě, které píšu, smysl i o týden později. V určitém ohledu mě to tlačí k tomu, abych myslela více o čase, protože je pošta zkrátka pomalejší. „V době, kdy dostaneš tento dopis…“ Je to uklidňující. Je to důvěrné. Je to vlastně trvalé i prchavé zároveň.

Jak to? Zjistila jsem, že často čtu dopis, který obdržím, dvakrát. Jednou, když ho dostanu a pak znovu, když odepisuji. Právě to dělá dopis více trvalým. A je to více prchavé proto, že nemám kopii dopisu, který odešlu, a naopak jsem jediná, kdo má kopie dopisů, které mi moji korespondenti napsali. Takže je to více prchavé.

 

Ano, mnoho postcrosserů sdílí podobné pocity a to je jeden z důvodů proč Postcrossing existuje.

Maryino rozhodnutí proměnilo únor v Měsíc dopisů, během kterého experimentuje stejně tak jako každý, kdo se rozhodne napsat a poslat alespoň jeden dopis poštou každý den.


Tady jsou pravidla:

1. Alespoň jeden dopis odeslaný poštou každý den. Napište pohled, dopis, pošlete obrázek, vystřihněte novinový článek nebo pošlete třeba vzorník látek.

2. Odepište všem, kdo vám napíšou. To se samozřejmě počítá jako jeden z odeslaných dopisů.


Tato výzva je zkrátka jako stvořená pro postcrossery. Každopádně, nestálo by za to to zkusit? Napsat pohledy, dopisy, aerogramy nebo překvapení kamarádovi s nečekaným balíčkem. Odváží se někdo vypnout Facebook či Twitter a rozloučit se na měsíc s přáteli a napsat jim už jedině na papír a poštou? Kdo se přidá k Maryině výzvě, vezme svoji dopisní sadu, známky a začne psát?

 

A teď se zeptám vás čeští postcrosseři: Zkusil by to někdo tak, jako Mary? A když ne offline jako Mary, tak alespoň se splněním dvou výše zmíněných pravidel? Nebo je na vás dopis každý den moc velká zátěž, ať už časová nebo finanční? Jaký je váš názor na tenhle experiment? Zkusíte to naplno, nebo alespoň částečně, jako pokus, jaké to tedy vlastně je? 🙂

Zdroj: http://www.postcrossing.com/blog/2015/01/31/it-s-time-for-the-month-of-letters-challenge-repost

Další články:

Comments

  1. Autor: Fuzo

    • Autor: Bookie

      • Autor: Berillac

        • Autor: Bookie