Platí známka na přední straně pohlednice Cartes Maxima?

Postcrosserka Helena Tykvartová se rozhodla vyluštit odvěkou záhadu – platí známka na CM pohlednici? A pro odpověď si šla rovnou na místa nejpovolanější – svůj dotaz zaslala generálnímu řediteli České Pošty. Celý dotaz zněl:

Dobrý den, mám dotaz zda platí známka na pohlednici Cartes maximum? Už se mi dostalo od Vašich kolegyní odpovědí:
že neplatí, protože je na přední straně
že platí jen 3 měsíce
že platí neomezeně

Odpověď je, že neplatí, jelikož nemají výplatní hodnotu.

Celá odpověď s vysvětlením od paní Aleny Ryškové, vedoucího odboru:

Cartes Maxima (analogické pohlednice) nejsou poštovní ceninou, nemají výplatní hodnotu a pro poslání je potřeba na adresní stranu vždy vylepit poštovní známky odpovídající platnému tarifu.
Cartes Maxima patří do kategorie doprovodného filatelistického sortimentu, jsou předmětem sběratelského zájmu a jejich cílem je co nejvíce sjednotit motiv obrazové (lícové) strany pohlednice s motivem nalepené známky, která je znehodnocena poštovním razítkem (optimálně příležitostným s motivem odpovídajícím tématice). Nalepená a orazítkovaná (poštovně znehodnocená) známka na lícové straně pohlednice pouze doplňuje tématiku daného námětu, ale nemá výplatní hodnotu. Adresní strana má v pravém horním roku vyznačený prostor („vytečkovaný“ obdélník) pro dolepení platné poštovní známky odpovídajícího tarifu pro odeslání poštovní zásilky adresátovi.
Dovolte mi, vážená paní Tykvarová, poděkovat Vám za využívání našich poštovních služeb a zapojení do „Postcrossingu“, který pomáhá prezentovat a šířit krásné české poštovní známky do celého světa.

A ještě doplnění na dotaz ohledně natištěné známky:

Má-li pohlednice v adresní straně natištěnou poštovní známku, jedná se o poštovní ceninu a lze ji tedy poslat – v závislosti na hodnotě natištěného výplatného. Pokud například chcete zaslat pohlednici s natištěnou písmenovou známkou „ A“ do zahraničí (např. v rámci Evropy), je nutno ještě dolepit známku 16 Kč či písmenovou známku „A“ tak, aby výplatné dohromady činilo 32 Kč. V tuzemsku lze pohlednici s natištěnou známkou „A“ poslat bez jakékoli úpravy.

Další články:

Comments

  1. Autor: Petr